תחלואה כפולה

המדריך הישראלי בנושא טיפול בתחלואה כפולה כולל מגוון שיטות גמילה מהתמכרויות במצבי תחלואה כפולה שיכולות לעזור לכם ולאנשים החשובים לכם לקבל שליטה מחודשת על החיים ולנווט אותם אל עבר עתיד מאוזן, בריא, בטוח ומספק.

תחלואה כפולה איור

שתי בעיות מורכבות במקביל: התמודדות עם תחלואה כפולה

תחלואה כפולה (COD) היא מצב שבו אדם סובל משתי מחלות במקביל, כשאחת מהן לרוב היא מחלה נפשית או הפרעה פסיכיאטרית כלשהי והשנייה כוללת התמכרות לחומרים או לפעילות. השילוב בין שתי הבעיות יוצר החמרה ומצריך טיפול לכל בעיה באופן ספציפי כדי שניתן יהיה להחלים ולשוב לתפקוד.

כל מחלה נפשית או הפרעה כמו דיכאון, חרדות, מאניה דיפרסיה, הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), סכיזופרניה, הפרעות אכילה, הפרעת אישיות גבולית ועוד היא קשה בפני עצמה ומציבה קושי גדול לסובלים ממנה. שימוש בחומרים ממכרים או פעילות התמכרותית אובססיבית מגיעים פעמים רבות על רקע של הפרעה נפשית כלשהי ומצב זה אינו נדיר. כל מצב של שילוב של שתי בעיות נפשיות הוא מאתגר יותר ומצריך התייחסות נפרדת כדי להצליח להתמודד עם המצב הנפשי בכללותו.

זיהוי מצבים שונים של תחלואה כפולה

תחלואה כפולה (Co-Occurring Disorders) קיימת וידועה בעולם הפסיכיאטריה כבר כמה עשורים, ונמצא שלצד הפרעות נפשיות שונות יש בעיית התמכרויות אשר ללא טיפול מתאים יכולה להחמיר מאוד את מצב הסובלים ולסכן את בריאותם ואף את חייהם. השילוב של התמכרות עם עיוותי חשיבה מקשה מאוד את הזיהוי ואת הטיפול בסוג זה של תחלואה. ההתמכרויות יכולות להיות לחומרים כמו אלכוהול וסמים או להתנהגויות כמו הימורים, סקס וכו'.

מוכרים מצבים רבים שבהם התחלואה הכפולה התייחסה לכמה סוגי התמכרויות במקביל כמו סמים וסקס, אלכוהול והימורים בתופעה הידועה בשם Cross Addiction. השילוב הבעייתי הזה עלול להוביל את הסובלים מתחלואה כפולה למשברים משפחתיים, לקשיי תעסוקה, לקשיים כלכליים, לחובות, להסתבכות פלילית, לאלימות ואף למאסר.

מצבים שבהם ההפרעה העומדת מאחורי ההתמכרות אינה מאובחנת ואינה מטופלת, מובילים להתדרדרות מחודשת לאחר תהליכי גמילה להתמכרויות ולבעיות נפשיות. זיהוי מצבים של תחלואה כפולה יכול להיות כאשר אדם הסובל מקשיים רגשיים שונים מתחיל להשתמש בחומרים ממכרים, מתנהג באלימות, התפקוד שלו נפגע, יש לו קשיים חברתיים, משפחתיים, תעסוקתיים, וייתכן שהוא אף סובל מהזיות.

מדוע יש קושי באבחון תחלואה כפולה על ידי אנשי מקצוע?

אחת התופעות הקשורות לאבחון פסיכיאטרי של תחלואה כפולה ידועה בשם "הצללה" (Overshadowing), ומצב זה מגדיר בעיה שבה אחת המחלות מסתירה את השנייה. תסמיני בעיית התמכרות יכולים להסתיר את ההפרעה הפסיכיאטרית שייתכן שהביאה להתפתחות ההתמכרות.

ייתכנו גם מצבים הפוכים שבהם תסמיני הבעיה הנפשית מסתירים או מטילים צל על ההתמכרות והאבחון אינו מגלה אותה. תחלואה כפולה עשויה להקשות על אבחון נכון ולהוביל לטיפול לא נכון או חלקי כאשר מתייחסים רק לבעיה אחת.

תחלואה כפולה תמונה

כיצד ניתן לטפל באנשים עם תחלואה כפולה?

כדי להצליח לטפל ביעילות בתחלואה כפולה יש צורך לתת מענה מקצועי לכל בעיה בנפרד. פעמים רבות ההתמכרות לחומרים או להתנהגות מנסה להקל על סבלו הנפשי של האדם ולהעניק לו סוג מסוים של פיצוי, הפחתת חרדה ואלחוש של המציאות הקשה בעיסוק באובססיה אחרת.

שימוש באלכוהול או בסמים במקרים של הפרעת חרדה נועד להעלות את הביטחון העצמי, את מצב הרוח, להקל על החרדה ולהצליח לתפקד, דבר שיכול להוביל למצב של התמכרות לאלכוהול ולסמים.

ישנם מקרים שבהם התמכרות לחומרים עלולה להציף קשיים מן העבר, רגשות חבויים וטראומות ולהעצים אותם ואת השפעתם על האדם.

סוגי הטיפול בתחלואה כפולה בישראל

כל טיפול רגשי מותאם למטופל, וכשמדובר על תחלואה כפולה יש להתאים אותו גם לשילוב המחלות. הטיפולים ניתנים על ידי אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש בשיטות שונות המותאמות באופן אישי למטופל. השלב הראשון לאחר האבחון המדויק הוא להכין מסגרת שבה יהיה מעקב פסיכיאטרי, טיפול רגשי, ליווי ולפעמים גם טיפול תרופתי.

ראשית מטפלים בהתמכרות ולאחר שמתגברים עליה מטפלים בבעיה הנפשית הרגשית שהובילה את המטופל לחפש סיוע ונחמה בחומרים הממכרים או בהתנהגות הממכרת. חשוב במצב כזה לשים לב שלאורך הטיפול ובזמן שמטפלים בהתמכרות לא מחריפה הבעיה הפסיכיאטרית שמחפשת מזור בהתמכרות אחרת, וכשמטפלים מבחינה רגשית יש לשים לב שאין התדרדרות וחזרה להתמכרות.

בטיפול בתחלואה כפולה כל בעיה מטופלת בנפרד, לעיתים קרובות גם על ידי מטפלים שונים. במוסדות הרפואיים של משרד הבריאות בארץ לא תמיד יודעים לתת מענה מלא לטיפול בתחלואה כפולה, אך ישנן מסגרות אחרות שבהן ניתן טיפול הוליסטי ואף אשפוז.

הטיפולים הרגשיים המומלצים במצבי תחלואה כפולה

טיפול רגשי מכל סוג נועד לאתר את הקשיים ולתת מענה חלופי להפחתה ולמציאת דרכי התנהלות וחשיבה שונות. כשמדובר בהתמכרויות, יש חשיבות גם להבנת הקשיים, הסיבות הביוכימיות, המשפחתיות, הטראומות או אירועי העבר המשפיעים על האדם.

טיפול דינמי יכול לתת מענה ולאתר את ההשפעות ומקורות הקושי המשליכים על נפש האדם בהווה ולהביא לריפוי בתהליך מעמיק.

גמילה גופנית מחומרים ממכרים צריכה להתבצע תוך פיקוח רפואי וליווי תרופתי במסגרת המאפשרת למטופל ניתוק מהסביבה הרגילה ומסגרת אשפוז כדי לייצב את מצבו הנפשי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) יכול לסייע באיתור דפוסי התנהגות וחשיבה אשר מפריעים להתנהלות הנורמטיבית ובאימוץ של דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים. טיפולים רגשיים ממוקדים אלה יכולים בזמן קצר להביא להתמודדות טובה יותר בשגרת החיים.

רוצים להתחיל טיפול בתחלואה כפולה? הגעתם למקום הנכון 🧡