מאמרים בנושא התמכרויות

מאמרים מומלצים בנושא סוגי התמכרויות, שיטות גמילה מהתמכרויות, דרכי טיפול בהתמכרות ועוד.

התמכרויות מאמרים איור

סוגי התמכרויות – מאמרים

התמכרויות קיימות בצורות שונות בקרב האוכלוסייה, חלקן נותרות בתחום ההרגלים, אך הן נחשבות להתמכרות כשיש חוסר יכולת לשלוט בהן והן מנהלות את סדר היום של האדם. יש התמכרויות לדברים כמו ספורט, ויש התמכרויות מזיקות בריאותית ונפשית שהיכולת להפסיק אותן מצריכה סיוע מבחוץ.

האדם המכור מזניח את העיסוקים שלו ופועל כדי להמשיך עם ההתנהגות ההרסנית, שאחריה הוא חש בושה ואשמה. התגובה הראשונה בדרך כלל היא הכחשה, חשיבה שההרגל נמצא בשליטה, אך הבעיה מחריפה כאשר יש סבילות לחומר או להרגל, והבעיה הופכת לתלות גופנית ופסיכולוגית ומקשה על המכור ועל סביבתו.

טיפול בהתמכרויות צריך לכלול את הפן הפיזי אך גם את היסוד הנפשי הגורם לאדם לפנות לחומרים שונים או להתנהגויות מזיקות כדי להרגיש טוב יותר. ההתמכרות היא רק התוצאה, אך הבעיה רחבה הרבה יותר ויש צורך למצוא את הקושי או את הטראומה שהביאו להתנהגות זו. בטיפול כוללני ניתן לסייע למטופל ולהחזיר לו את השליטה על חייו ולצאת מהמעגל המחזיר אותו שוב ושוב לאחור.

התמכרות לצריכת חומרים פסיכו-אקטיביים מסוגים שונים. התמכרות לסמים מאופיינת בשימוש הולך וגובר בסמים ללא יכולת ממשית להפסיק. להתמכרות השפעה הרסנית וכוללת על כלל תחומי החיים של המכורים, ורק תהליך גמילה מסמים יוביל לשינוי מהותי במצב.

התמכרות נפוצה וקשה, שפוגעת במערכות רבות בגוף, בנפש, בתפקוד, במערכות יחסים, בהתקדמות המקצועית ובהתפתחות האישית של המכורים, ואף עשויה לגרום למוות. תהליך הגמילה איננו פשוט או קצר, אך רק בעזרתו ניתן לחזור לחיות חיים טובים ומאוזנים.

התמכרות נפוצה מאוד וקשה מאוד, שקשה מאוד להיגמל ממנה – אך בכל זאת אפשרי. עישון מתמיד פוגע באורח אנוש בבריאות ובאיכות החיים, ואמנם המעשנים מודעים לנזק שהם גורמים לעצמם – אך פעמים רבות עדיין לא מצליחים להפסיק לעשן לבדם.

התמכרות לתרופות מרשם מסוגים שונים צוברת תאוצה בעשורים האחרונים. היא מסוכנת לבריאות וגוררת השלכות בריאותיות ונפשיות קשות. חשוב לפנות לייעוץ רפואי בשביל להיגמל מההתמכרות ולקבל טיפול רגשי בשביל לפתור את הבעיה באופן שורשי.

התמכרות לקנאביס היא אמיתית לחלוטין, ומשפיעה לרעה על התפקוד וההתפתחות של אנשים רבים. ההתמכרות נובעת לרוב מסיבה רגשית, לכן כדאי לפנות לקבלת טיפול רגשי שיאתר את הסיבה לקיום ההתמכרות ויפתור הן את הסיבה והן את ההתמכרות עצמה.

התמכרות לסוכרים פוגעת במידה רבה בבריאות של המכורים. הם חשים דחף אדיר לצרוך מאכלים הכוללים סוכרים ופחמימות ומאבדים שליטה על הרגלי האכילה שלהם. תהליך גמילה מסוכר יאפשר להם לרסן דחפים, להתמודד עם רגשות שליליים ולשלוט בהרגלים.

התמכרות למתוקים נפוצה מאוד בחברה המודרנית, שבה מזון עתיר סוכר ופחמימות נמצא בשפע. האכילה הרגשית עונה על צורך רגעי של הנאה, אך אחריה מגיעים רגשות בושה, חרטה, דכדוך וכעס עצמי על חוסר השליטה, שגורמים לאדם לחפש מזור באכילה. מצב זה הוא התמכרות לכל דבר וגורם להשמנה ובעיות בריאותיות נוספות. טיפול גמילה ממתוקים יכול לסייע לקבל כלים להתמודדות עם הצורך ולשיפור איכות החיים.

התמכרות לשוקולד דומה בהתנהלותה לכל התמכרות, אף על פי שמדובר במאכל שאינו נחשב לחומר ממכר. יש סיבות שונות המביאות להתמכרות, אך הדרך להיגמל מצריכה מאמץ וטיפול משולב כדי להמשיך ליהנות מאכילה תוך שליטה ולא כמפלט לרגשות ולחצים.

ההתמכרות למזון אינה קשורה לתיאבון מוגבר או לאהבה לאוכל, אבל התוצאות שלה הן אכילת כמות מזון גדולה בתגובה לתחושות של שעמום, מצוקה וקושי רגשי. אכילה כזו מובילה לרוב להשמנה ולהעצמת התחושות של דימוי עצמי נמוך, שנאה עצמית, תסכול ובושה. הגמילה מהתמכרות לאוכל צריכה לשלב טיפול רגשי עם ליווי תזונתי מקצועי.

הקוקאין הוא סם ממכר ביותר המשפיע על התודעה ועל מערכת העצבים. הסם גורם לאופוריה ולפרץ של אנרגיה, שאחריהם יש נפילה הכוללת חרדות, דיכאון ועוד. הגמילה מהקוקאין היא קשה וארוכה ומצריכה שילוב של טיפול תרופתי ממוקד וטיפול רגשי לאורך זמן.

התמכרות למשככי כאבים היא התמכרות לכל דבר, היא יוצרת תלות, סבילות ומצריכה תהליך גמילה. משככי כאבים הם אומנם תרופות מרשם לטיפול ספציפי, אבל נטילה במינון גדול מהצורך ולזמן ארוך גורמת להתמכרות. באמצעות טיפול תרופתי ורגשי ניתן להיגמל מהחומרים הממכרים.

כדורי שינה הם תרופות לטיפול בהפרעות שינה, ובמינון מוגבל וזמני אין בהם נזק, אך שימוש ארוך טווח יוצר תלות וסבילות המקשות על היכולת להפסיק ליטול אותם. הצורך בשינה רציפה ומספקת גורם לאנשים לחפש פתרון מהיר, אך לתרופות שינה יש תופעות לוואי וסכנת התמכרות.

התמכרות בעלת השפעה רחבה ועמוקה על חייהם של המכורים ובני משפחותיהם. המכורים נכנסים למעגל קסמים שלילי, בו הם מנסים לפצות על הפסדים קודמים באמצעות הימורים נוספים – שרק מעמיקים יותר את ההפסדים, ומדרדרים את חייהם לבור עמוק.

התמכרות לפעילויות מיניות מסוגים שונים, לרבות סקס ממשי, אוננות וצפייה בתכנים פורנוגרפיים, שמשתלטת על חיי המכורים, גורמת להם להזניח תחומים אחרים בחיים, פוגעת במערכות יחסים ובהתקדמות המקצועית ומובילה לקשיים רגשיים רבים.

רכישה כפייתית של מוצרים מסוגים שונים, גם כשאין אמצעים כלכליים לעשות זאת ואין צורך לרכוש אותם וחוסר יכולת לשלוט בהתנהגות הכפייתית. התמכרות לקניות משפיעה באופן שלילי במיוחד על המצב הכלכלי, הרגשי והזוגי של המכורים, ולא כדאי להזניח אותה.

וורקוהוליקים עובדים הרבה יותר מדי ומאבדים שליטה על חייהם ועל מה שקרוי איזון עבודה-חיים. הם מאבדים עניין בפעילויות פנאי, מזניחים את הבריאות הפיסית, הבריאות הנפשית ואת חיי החברה והמשפחה, ומרגישים רע עם עצמם כשהם לא עובדים.

התמכרות שצוברת תאוצה בשל הדומיננטיות של המסכים בחיינו, ובמיוחד בחייהם של הדורות הצעירים – שגדלו לתוך עולם רווי-מסכים. ההתמכרות מאופיינת בחוסר שליטה בהרגלי השימוש במסכים ובדחף עז להשתמש בהם במרבית שעות היממה.

התמכרות לגיימינג פוגעת בבריאות, בהתפתחות, בתפקוד ובמערכות היחסים של המכורים. לרוב מדובר יותר בילדים ובבני נוער, ובעיקר בזכרים, אך היא יכולה לפגוע גם במבוגרים. באמצעות טיפול רגשי ניתן לחזור למסלול ולחיות חיים מלאים, מאוזנים ונטולי התמכרות.

העידן הטכנולוגי הביא איתו שלל אפשרויות המקלות על חיינו, אבל יחד עם זאת יצר תחום התמכרות חדש – למכשירי הטלפון החכמים. היכולת לראות עולם ולהיות כביכול מעורב כל הזמן גם בלי לצאת מהבית נותנת הרגשה שיש כל הזמן התרחשות, ויש אנשים שמתקשים להתנתק מכך. הבעיה פוגעת גם בבני נוער ובילדים, ולעיתים נדרש טיפול גמילה כדי להחזיר לאדם את איכות החיים שלו.

התמכרות לאינטרנט הפכה לרווחת בשנים האחרונות לאור הזמינות והאפשרויות הגלומות ברשת. ההתמכרות הזו בקרב ילדים ומבוגרים גורמת לשיבוש החיים התקינים, לפגיעה בתפקוד ולחוסר שליטה, אך ניתן להיגמל מאינטרנט בעזרת שיטות שונות של טיפול רגשי ולהחזיר את השליטה בחיים.

התמכרויות פוגעות באיכות החיים ומשתלטות על התפקוד היום־יומי. בשנים האחרונות מתגלה גם התמכרות לפורנו, ושכיחותה עולה עקב הקלות והזמינות של היכולת לצרוך פורנו באופן חופשי וקל ברשתות. טיפול בהתמכרויות יכול לסייע כדי להשיב את השליטה בחיים ולמנוע פגיעה באדם המכור ובסביבתו.

שימוש ברשתות החברתיות הפך לחלק מחיינו בשנים האחרונות, אך במקביל חלה עלייה משמעותית במספר האנשים שפעילות זו הפכה עבורם להתמכרות קשה. בני נוער נוטים לבלות זמן רב ברשת ותופעות של סבילות, ניתוק והזנחת שאר הפעילויות הן חלק מתסמיני ההתמכרות.

התמכרות לטלוויזיה נשמעת תמימה, לא מזיקה כמו התמכרויות אחרות, אך כשאדם מבלה שעות רבות מול המסך והדבר בא על חשבון פעילויות אחרות, יחסים משפחתיים וחברתיים הוא מאבד שליטה. הצורך הזה עלול להפריע בתפקוד השגרתי בכל גיל ולפעמים מצריך גם תהליך גמילה.

התמכרות אינה קשורה רק לחומרים מזיקים, היא יכולה להיות גם התנהגות הגוזלת זמן ואנרגיה ומשתלטת על החיים, גם אם מדובר על דבר תמים ושגרתי כמו שימוש בטכנולוגיה. כשהפעילות הופכת לצורך בלתי נשלט על חשבון תפקוד תקין, אזי מדובר על התמכרות.

קולה הוא משקה נפוץ ורבים נוהגים לשתות אותו באופן קבוע, אך לשתיית קולה יש סכנה של התמכרות, אף על פי שמדובר במוצר לגיטימי הנמכר באופן חופשי. הקפאין המצוי בקולה ובקולה ללא סוכר עלול לגרום לצריכה ללא שליטה ולקושי להיגמל.

כדורים פסיכיאטריים מסוימים עשויים לגרום לתלות בשימוש ארוך טווח. התמכרות לתרופות פסיכיאטריות נפוצה עקב הצריכה הארוכה שלהן שמטרתה תמיכה בטיפול הנפשי או הפחתת תסמינים. הגמילה יכולה להיות מורכבת בשל הצורך לשמור על איזון יחד עם הפחתה הדרגתית, טיפול תומך, פיקוח רפואי והחשש מרגרסיה.

ציפרלקס הפכה בשנים האחרונות לתרופה נפוצה לטיפול בדיכאון וחרדה ואנשים רבים נוטלים אותה באמצעות מרשם רופא. יחד עם היותה נפוצה חשוב לדעת שבשימוש ארוך טווח היא גורמת לתלות והתמכרות, וכדי לשמור על איזון כשמפסיקים ליטול זאת יש להקפיד על הדרגתיות וטיפול תומך.

קלונקס היא תרופת הרגעה נפוצה הניתנת למטופלים במקרים של חרדה, לחץ נפשי, קשיי הירדמות או לצורך שיכוך כאבים באופן זמני. שימוש בכדורים אלה באופן ארוך טווח עלול לגרום להתמכרות ולצורך בגמילה הדרגתית.

התמכרות נחשבת לשימוש בחומרים המזיקים לבריאות או לא חוקיים או לפעילות מסוימת ללא יכולת להפסיק. שימוש בריטלין או בתרופות מקבילות נחשב לחוקי וניתן על ידי רופאים על פי הצורך, אבל שימוש שלא לצורך ובמינון גבוה גם בתרופות מרשם עלול לגרום להתמכרות.

מאמרים על סוגי התמכרויות, גמילה מהתמכרויות, טיפול בהתמכרות ועוד

מאמרים מומלצים בנושא טיפול גמילה מהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות הוא תהליך שבו נפטרים מהתנהגות שלילית שאינה נשלטת ובנוסף פועלים לשיפור אורח החיים העתידי של המטופל, כדי שההתמכרות לא תחזור על עצמה. לפיכך, טיפול אפקטיבי בהתמכרות יכלול גם גמילה בהווה וגם שינוי הרגלים באופן עתידי.

מכיוון שהתמכרות היא התנהגות שאינה נשלטת, הטיפול בה מצריך תהליך של גמילה שבעקבותיה האדם יוכל להתחיל ולשקם את חייו, ללא התלות בהתמכרות. גמילה מהתמכרויות יכולה להיעשות דרך תרופות, בשיטה טבעית ובמכוני גמילה פרטיים ברחבי הארץ.