טיפול בהתמכרויות

המדריך הישראלי בנושא טיפול בהתמכרויות כולל מגוון שיטות טיפול בהתמכרות שיכולות לעזור לכם ולאנשים החשובים לכם לקבל שליטה מחודשת על החיים ולנווט אותם אל עבר עתיד מאוזן, בריא, בטוח ומספק.

טיפול בהתמכרויות איור

הגדרה: מהו טיפול בהתמכרויות?

טיפול בהתמכרויות הוא תהליך שמטרתו להיפטר מהתנהגות שלילית שלרוב אינה נשלטת והופכת את האדם כפוף לשליטתה, כמו צריכה מוגברת של אלכוהול או סמים, או התנהגות לקויה כמו הימורים.

אין טיפול אחד ויחיד להתמכרות, בין היתר משום שיש סוגים רבים של התמכרויות שמצריכות התאמות של הטיפול. בנוסף, לא כל טיפול מתאים לכל אדם, וגם ההתמכרות כשלעצמה בעלת רבדים מורכבים, גורמים רבים ודרגות חומרה שונות.

מטרת הטיפול, מעבר להיפטרות מהרגלי ההתמכרות – מה שקורה בתהליך של גמילה, היא להחזיר את השליטה של האדם בחייו, תוך שהוא בוחר באופן אקטיבי כיצד להתנהל בעבודה, במערכות יחסים ועוד.

מכיוון שמדובר בשינוי התנהגותי, טיפול בהתמכרויות יכול להמשך מספר חודשים ואף מספר שנים, גם לאחר שההתמכרות כבר אינה שולטת בחיי המטופל.

מתי צריך טיפול בהתמכרות ומהם סימני האזהרה?

התמכרות היא מצב שבו לאדם אין שליטה בהרגלים שליליים המשפיעים לרעה על חייו. קשה מאוד להבחין בסימנים התחלתיים של התמכרות, מכיוון שלא תמיד היא נראית חריגה למתבונן מן החוץ.

להלן מספר מאפיינים של אנשים המועדים לפתח התנהגות התמכרותית:

* קושי בדחיית סיפוקים
* קושי בוויסות רגשי
* קושי בשמירה על יציבות במסגרות עבודה ובמערכות יחסים
* סביבה ממעמד חברתי-כלכלי נמוך
* סביבה המציגה התמכרות כדרך התמודדות לגיטימית (משפחה, חברים)

ומה עושים כאשר אדם מציג התנהגות הנחשדת להיות התמכרות? אילו סימנים אזהרה יכולים להתריע בפנינו שיש כאן מצב הדורש התייחסות וטיפול בהתמכרות?

* כאשר האדם מנסה להסתיר את מעשיו, מתבייש בהם או משקר לגביהם
* כאשר אין יכולת להפסיק עם ההתנהגות הספציפית, גם אם יש רצון לעשות זאת
* כאשר האדם מגדיר את ההתנהגות כצורך ו/או הכרח שבלעדיו הוא לא יכול להתקיים
* כאשר האדם מפתח שגרה הכוללת את אותה התנהגות באופן קבוע, גם כשהיא מזיקה לו
* כאשר האדם הופך טרוד, עצבני, מתוח ונרגז כשהוא נמנע מאותה התנהגות

חשיבות הטיפול בהתמכרות: השלכות מסוכנות להתמכרות שאינה בריאה

בזמן שהתמכרות כשלעצמה פוגעת בחייו של האדם, משום שהוא הופך תלוי בה ונותן לה לנהל אותו ללא שליטה, גם ההשלכות של היעדר הטיפול בהתמכרות עלולות להיות הרסניות.

למשל, מצבי רוח קיצוניים המושפעים מסיפוק או חוסר בסיפוק ההתמכרות, או הבחירה בהתנהגויות בלתי הולמות נוספות כדי להשיג את מושא ההתמכרות, כמו גניבה, סחיטה או אורח חיים עברייני. כך גם אדם מוסרי, שקול והגיוני, עלול לאבד את הגבולות האנושיים הבסיסיים שלו.

יתר על כן, כחלק מההסתרה והבושה הכרוכות פעמים רבות בהתנהגות ההתמכרותית, עלול האדם להזניח את מחויבויותיו, הן בעבודה או בקשרים חברתיים, והן בפן האישי, כמו תחביבים ואף בריאותו הכללית.

במקרים של היעדר טיפול בהתמכרות לסמים, לתרופות ולאלכוהול – קיימות גם השלכות בריאותיות חמורות הנובעות משימוש ממושך בחומרים המסוכנים ורעילים לגוף.

כמו כן, התמכרויות בכללן לעיתים נקשרות עם הפרעות נפשיות כמו חרדה, דיכאון, סכיזופרניה ועוד.

כיצד ניתן לטפל בהתמכרות בישראל?

בשל החשיבות של הטיפול בהתמכרות מוקדם ככל האפשר, מומלץ תחילה להתייעץ עם גורם מקצועי כדי לבחון את דרך הטיפול המיטבית ביותר. גם כך התהליך הטיפולי עלול לקחת זמן רב, ולא כדאי להתמהמה על ניסיונות כושלים.

ברוב המקרים, יוצעו טיפולים משולבים שתפקידם מצד אחד לעבור תהליך גמילה בהווה מההתנהגות הממכרת, ומצד שני תהליך מעמיק שיוביל להימנעות עתידית של התנהגות כזו.

בצורה זו, טיפול משולב בהתמכרויות עשוי לכלול גם תרופות שמטרתן לדכא את תחושת הצורך ולמלא את האדם בשליטה עצמית, וגם תהליך התנהגותי בתחומי הפסיכולוגיה או הפסיכותרפיה, כדי להוביל לשינוי הרגלים מהותי יותר.

לדוגמה, תרפיה טיפולית יכולה לסייע לאדם שמכור להימורים להימנע מסיטואציות שבהן הוא עלול להמר, כמו מועדוני קזינו, מפגשי חברים שבהם משחקים פוקר, או ברים שיש בהם מכונות מזל.

טיפול בהתמכרויות תמונה

תוכנית טיפול בהתמכרויות מטעם משרד הבריאות

בארץ קיימות תוכניות טיפול בהתמכרויות המיועדות למכורים לסמים, לתרופות ולאלכוהול המוצעות במרכזי גמילה מהתמכרויות שונים הפרוסים ברחבי הארץ.

התוכניות כוללות אבחון על ידי גורם מקצועי, ולאחר מכן ייעוץ לטיפול של גמילה ותהליך שיקומי מקיף במחיר מסובסד ביחס לשוק הפרטי.

חשוב לומר שלא כל אדם שפונה למרכזי הגמילה מטעם משרד הבריאות יכול לקבל את תוכנית הטיפול בהתמכרות, וכי יש צורך באישור של ועדת קבלה מיוחדת הניתנת לאחר ביצוע מספר בדיקות ופניה לאשפוז מתאים.

כמו כן, התוכנית הבסיסית כוללת את הגמילה כשלעצמה ללא התייחסות מעמיקה בפן הפסיכולוגי של ההתמכרות. במקרה כזה, אדם שנגמל עלול להידרדר בחזרה להתמכרות.

עבור מי שניסו להיגמל יותר מפעמיים ונכשלו, משרד הבריאות מציע תוכנית עם טיפול תרופתי ממושך שבה משולבים גם שיקום סוציאלי שמטרתו גם לגמול את המכור וגם לשלבו במסגרות יציבות יותר שימנעו ממנו לחזור להתמכרות. אך גם כאן אין מענה פסיכולוגי מקיף לשינוי אורח החיים של המטופל.

טיפול CBT כפתרון לבעיות התמכרות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול פסיכולוגי שנועד לעזור למטופל להיפטר מהתנהגויות שליליות המשליכות לרעה על חייו ולרכוש הרגלים בריאים שיקדמו אותו.

מחקרים רבים כבר הראו את ההצלחות של הטיפול הזה, לא רק בטווח הזמנים של התהליך עצמו אלא גם הרבה לאחריו, בין היתר משום שהעבודה המעמיקה שהמטופל עובר עם עצמו היא חזקה מכל תרופה.

לא קשה להבין, אם כך, מדוע הפך הטיפול לפופולרי בכל הנוגע לבעיית התמכרות. טיפול CBT מתאים עבור כל התנהגות שלילית, בין בהתמכרות לחומרים כמו סמים, תרופות ואלכוהול, ובין בהתמכרות התנהגותית כמו להימורים, לאוכל ואפילו לקניות.

מחקרים מצאו כי תוצאות הטיפול בהתמכרויות טובות במיוחד עבור גמילה מסמים כמו קוקאין וקנאביס וכן גמילה מתרופות מסוג משככי כאבים.

איך נראה טיפול קוגניטיבי התנהגותי לטיפול בהתמכרות?

1. פגישת היכרות עם המטפל וסקירה של בעיות ההתמכרות הקיימות ושל ההשלכות שלהן. בפגישה המטפל מאבחן את המצב באופן שטחי.

2. המטפל מגדיר יחד עם המטופל את כל סך ההתנהגויות השליליות המושפעות מבעיות ההתמכרות, לפי סדר עדיפויות עולה.

3. מבוצעת הערכה של קווי האופי ותהליכי החשיבה של המטופל המשפיעים על ההתמכרות שלו ועל המכשולים והחסמים הרגשיים שעלולים להחמיר אותה.

4. המטפל בונה תהליך אישי שבו מוגדרות מטרות עם אסטרטגיות פרקטיות להגעה אליהן, בין היתר תוך שימוש בשיטות טיפול בהתמכרויות נוספות מעולם CBT, כמו הימנעות, חשיפה בהדרגה ועוד.

טיפול פסיכולוגי בהתמכרויות – הרבה יותר מגמילה

יש להדגיש כי ככל שתופסים התנהגות התמכרותית מוקדם יותר, כך עשוי להיות קל יותר להתמודד איתה ולטפל בה.

התמכרות מחמירה כאשר היא לא מטופלת, במיוחד כשמדובר בטיפול בהתמכרות לחומרים חיצוניים כמו משככי כאבים, אלכוהול או סמים. הגוף מפתח עמידות כלפי החומר ולמעשה יש צורך בהגדלת הכמות כדי להגיע לאפקט הרצוי, מה שגורם לאדם להתמכרות ממושכת ולעליה הולכת וגדלה בכמות הנצרכת.

גם בהתמכרות שמקורה בהתנהגות בלבד, כמו למשל במצב של התמכרות להימורים, התלות היא בתחושת האדרנלין וההשפעה הפסיכולוגית שלה חזקה כמעט כמו התגובה הגופנית של מכור לסמים או לאלכוהול.

כך או כך, לטיפול פסיכולוגי בהתמכרויות מקום מרכזי בתהליך של היפטרות מההרגלים השליליים של ההתמכרות, לא רק לטובת גמילה אמיתית, אלא גם לשיקום, הטבה ושינוי מהותי של אורח החיים.

רוצים להתחיל תהליך טיפול בהתמכרויות? הגעתם למקום הנכון 🧡