התמכרות לפורנו

המדריך הישראלי בנושא התמכרות לפורנוגרפיה כולל מגוון שיטות גמילה מפורנו שיכולות לעזור לכם ולאנשים החשובים לכם לקבל שליטה מחודשת על החיים ולנווט אותם אל עבר עתיד מאוזן, בריא, בטוח ומספק.

התמכרות לפורנו איור

מהי התמכרות לפורנו וכיצד היא פוגעת בחיי המכורים?

התמכרויות משפיעות על חיי המכורים בכל תחום, ופוגעות ביכולת שלהם לנהל את חייהם בצורה מיטבית. בין אם ההתמכרות היא לחומר מסוים, לאוכל, לפעילות כלשהי, המכור מאבד את יכולת הבחירה ומושפע ממושא ההתמכרות, שמשתלט עליו ועלול לפגוע גם באנשים בסביבתו. התמכרות משפיעה על יכולת השליטה בחיים, ועלולה לפגוע בבריאות, בעבודה, ביחסי המשפחה, בחיי החברה, במערכות יחסים ובנכסים שונים.

אחת ההתמכרויות ששכיחותן עלתה בשנים האחרונות היא פורנוגרפיה, והצריכה הקלה ברשת מאפשרת לאנשים בגילים שונים לצרוך זאת ולהתמכר לפורנו ללא מאמץ ובכל מקום שבו הם נמצאים. כמו כל התמכרות, גם צריכת פורנו פוגעת בחיי המכורים ומשתלטת עליהם, אך ניתן לאבחן את התופעה, לטפל בה ולהיגמל מפורנו.

סימנים המצביעים על התמכרות בעייתית לפורנוגרפיה

מין הוא חלק מהחיים, מיניות היא דבר טבעי, יש ארוטיקה בסרטים, בספרים ובתמונות. לא כל הנאה מצפייה בעירום או בסרט אירוטי או אפילו בסרט פורנו הופכת אדם למכור לפורנוגרפיה. אפשר ומותר ליהנות מצפייה בפורנו, אם כן מתי מין הופך להתמכרות בעייתית ואיך ניתן לאבחן שיש בעיה?

כשאדם עוסק בצפייה בפורנו לאורך שעות ארוכות, חש צורך תמידי לצפות בתכנים פורנוגרפיים ועסוק בכך גם במחשבותיו, אינו יכול לנהל את חייו או להתרכז בתחומים אחרים, הדבר יכול להצביע על התמכרות לפורנוגרפיה. כשאדם מכור למין וחושב על זה באופן תמידי, הוא לא יכול להשקיע זמן ואנרגיה בתחומים חשובים אחרים, וכתוצאה מכך יש פגיעה קשה בחייו ובחיי אחרים.

הזמינות של התכנים הפורנוגרפיים ברשת גבוהה מאוד ולא מצריכה מאמץ או אפילו יציאה מהבית, וכך אדם יכול להסתיר את התמכרותו ולעשות זאת בחדרו הסגור ואפילו דרך הטלפון הנייד. ישנם אנשים מכורים העוסקים בצפייה בתמונות, בצפייה בסרטים, בשיחות סקס, ויש מכורים שגם עוסקים בפעילות מינית אינטנסיבית בפועל.

צפייה בפורנוגרפיה, אוננות, צריכת זנות ועוד הן חלק מהפעילויות הנקשרות עם התמכרות לפורנו. הדחף הכפייתי, הממכר והבלתי נשלט למין פוגע בשגרת חייו של המכור וביכולת שלו לתפקד באופן הרצוי.

ביולי 2020 נכנס לתוקפו חוק איסור צריכת זנות, המטיל קנסות על מי שייתפס עובר על החוק. חוק זה נועד בין היתר להתמודד עם התופעה של התמכרות למין, אך נדרש טיפול ייעודי של גמילה מפורנו כדי לסייע למכורים.

4 מאפיינים של התמכרות לפורנו שכדאי לכם להכיר

ישנם כמה מאפיינים של התמכרות לפורנו, אם כי האבחון שלה יכול להיות מורכב:

1. עיסוק כפייתי בתחומי הדחף המיני, צפייה רבה בפורנו, עיסוק בפנטזיות מיניות, צריכת זנות ורצון בלתי נשלט לממש יחסי מין, עד כדי מקרים קיצוניים של אונס.

2. עיסוק בלתי פוסק ואובססיבי במין עד כדי פגיעה בתפקוד התקין של אדם, קושי לשמור על שגרת עבודה, לימודים, פגיעה ביחסי החברה והמשפחה. כשאדם לא מצליח לשלוט בדחף שלו לראות מין ולרצות מין, הוא מתקשה לנהל את חייו באופן תקין.

3. פעמים רבות האדם המכור חש בושה ומנסה להסתיר את ההתמכרות, וכך עלול למצוא את עצמו מסתגר במשך שעות רבות כדי שיוכל לצרוך פורנו ללא הפרעה. התמכרות לפורנו יכולה לגרום פגיעה בדימוי העצמי, מצוקה רגשית, ייאוש, התבודדות וניתוק חברתי. המכור חש שהוא נמצא במעגל קסמים ואינו מצליח להפסיק את ההתנהגות האובססיבית למרות הבטחותיו וניסיונותיו.

4. התנהגות המכור יכולה להתאפיין בהתעלמות מרגשות האחר וראית הצד השני ככזה שנועד לספק את רצונו, התנהגות שמביאה לפגיעה ברגשות של בנות ובני זוג, שימוש בהם לסיפוק הצרכים ותו לא.

התמכרות לפורנו תמונה

מי עלול להתמכר לצריכת תכנים פורנוגרפיים?

בדומה לכל ההתמכרויות, לא כל אדם עלול להיקלע לכך, אך ישנם מאפייני אישיות התורמים להתמכרות לפורנו. ישנם אנשים שחוו ילדות קשה, טראומות, משברים, יש אחרים שנוטים לבדידות והתבודדות, חסרי כישורים חברתיים ויש גם כאלה המוצאים מפלט בפורנו, המאפשר פורקן בלי מאמץ של ניהול מערכות יחסים.

היום צריכת תכנים פורנוגרפיים הפכה לקלה וזמינה לכל אדם, גם לילדים ובני נוער, והתעשייה בתחום פונה לכל קהל יעד ומגלגלת סכומי עתק. צפייה בתכנים כאלה מפעם לפעם אינה מוגדרת התמכרות לפורנו, אך כשהרצון לעשות זאת הוא תמידי, זו בעיה המצריכה התערבות וטיפול.

רוב רובם של המכורים לפורנו הם גברים, והתנהגותם האובססיבית יכולה להיות מלווה בהוצאות כספיות גדולות כמו גם בהפסדים כספיים כתוצאה מחוסר תפקוד בעבודה. לא ניתן להגדיר את המכורים כשייכים לפלח אוכלוסייה מסוים, וניתן למצוא גברים בגילים שונים, בשכבות שונות של האוכלוסייה, עשירים, חסרי אמצעים, חילונים, דתיים, רווקים, נשואים, צעירים ומבוגרים.

אחת התוצאות של ראייה זו של מין היא החפצה של נשים וגברים כאובייקטים מיניים לסיפוק צרכים, ראייה שיכולה להיות הרסנית ומסוכנת לאדם עצמו ולאחרים.

גישות טיפול יעילות לתהליך גמילה מפורנו בישראל

אומנם לא מדובר בהתמכרות גופנית הגורמת לצריכת חומרים כמו התמכרות לסמים, אך זו התמכרות לא פשוטה דווקא לאור זמינות התכנים והנגישות הרבה לנושא. גמילה מפורנו צריכה לשלב הכרה של האדם במצבו, רצון לטפל בעצמו, רכישת כלים שיסייעו לו למצוא משמעות, סיפוק והנאה בחיים בלי הצורך לפנות לפורנוגרפיה.

שיטות הטיפול הנפוצות בתחום זה הן טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) – טיפול ממוקד קצר מועד, טיפול דיאלקטי התנהגותי, קבוצות טיפוליות ועוד. שיטות הטיפול מנסות להבין את הרקע שהביא להתמכרות לפורנו, את הטריגר שגורם לה ולהעניק כלים להתמודדות שונה ויעילה עם הטריגרים.

לפעמים יהיה צורך בשילוב של טיפול תרופתי בדומה לטיפול בהתמכרויות אחרות. אם המטופל מצוי במערכת יחסים, ייתכן שיהיה צורך לשלב גם את בת הזוג במפגשים מסוימים במהלך גמילה מפורנו, אך הדבר נתון להחלטתם.

רוצים להתחיל טיפול גמילה מפורנו? הגעתם למקום הנכון 🧡