התמכרות למין

המדריך הישראלי בנושא התמכרות לסקס כולל מגוון שיטות טיפול גמילה ממין שיכולות לעזור לכם ולאנשים החשובים לכם לקבל שליטה מחודשת על החיים ולנווט אותם אל עבר עתיד מאוזן, בריא, בטוח ומספק.

התמכרות למין איור

התמכרות למין לעומת יצר מיני חזק

התמכרות למין משמעותה עיסוק אובססיבי וכפייתי בנושאים מיניים ובפעילויות מיניות, תוך פגיעה ממשית באורח החיים ובתפקוד במגוון מישורים בחיים. אין הכוונה ליצר מיני חזק או מעט יותר פעיל מהממוצע, אלא בהפרעה ממשית ובחוסר שליטה על היצר המיני. בבסיס ההתמכרות עומדת לרוב מצוקה רגשית כלשהי, אותה יש להבין ובה יש לטפל על מנת לפתור את ההתמכרות עצמה.

בניגוד להתמכרויות אחרות, כמו התמכרות לאלכוהול וסמים, שמבוססות על פעולות ופעילויות מהן ניתן להימנע לחלוטין במרוצת תהליך הגמילה – אמנם אפשר להתקיים ללא מין, אך בהחלט מדובר בצורך ביולוגי אמיתי וטבעי של האדם. עובדה זאת מקשה על תהליך הטיפול והגמילה, מכיוון שקשה להימנע באופן מוחלט ממין – וגם לא מומלץ.

התמכרות למין אצל גברים או נשים לא חייבת להיות רק התמכרות לסקס, אלא גם התמכרות לפעילויות מיניות אחרות או לפעולות בעלות אופי מיני, כמו אוננות, מין טלפוני, מועדוני חשפנות, צפייה בתכנים פורנוגרפיים – ועוד. גמילה מסקס או יותר נכון גמילה מהתמכרות למין מתבצעת על ידי תהליך של טיפול רגשי, בין אם טיפול דינאמי או טיפול CBT, וניתן לשלב בין טיפול פרטני לטיפול קבוצתי.

12 תסמינים ומאפיינים מרכזיים של התמכרות למין ולמיניות

כאמור, התמכרות למין באה לידי ביטוי במגוון דרכים. אלו הם התסמינים המרכזיים שמצביעים על כך שאדם מסוים אכן מכור למין ולמיניות:

1. חלה פגיעה בתפקוד היום-יומי במגוון תחומים בחיים
2. העיסוק במין מעורר תחושה של חוסר-שליטה בקרב המכורים
3. המכורים מנסים להפסיק להתעסק במין, אך לא מצליחים לעשות זאת
4. ההתעסקות במין ובסקס באה בתגובה לאתגרים נפשיים ורגשות שליליים
5. הופעת רגשות אשמה סביב ההתעסקות האובססיבית והכפייתית בכל הקשור למין
6. ניסיונות להסתיר ולמסך את ההתמכרות למין ואת ההתעסקות הרבה במין ובסקס
7. הרגלים מיניים מסוכנים, כמו אי-שימוש באמצעי הגנה
8. חיפוש בלתי פוסק אחר סקס ופרטנרים מיניים חדשים
9. רכישה ואגירה של חומרים פורנוגרפיים רבים – והסתרתם
10. אוננות בתדירות מוגזמת ובלתי-הגיונית
11. צורך להעלות את התדירות והעוצמה של האקטים המיניים במטרה לשמור על אותה רמת ריגוש, סיפוק והנאה
12. חוסר יכולת זמנית לעסוק בעניינים מיניים או ניסיון להיגמל מההתמכרות מביאים להופעת רגשות שליליים כמו חרדה, תוקפנות ומצוקה

התמכרות לסקס – מנגנון פסיכולוגי המעיד על מצוקה רגשית

התמכרות לסקס נובעת לרוב מסיבות פסיכולוגיות-נפשיות ומנסיבות שקדמו להתמכרות. טראומות, הזנחה, בדידות, התעללות, מחסור בקרבה ובאהבה בתקופת הילדות – כל אלו עשויים להסביר התמכרות למין אצל נשים או גברים.

התמכרות מכל סוג מעידה על מצוקה רגשית בסיסית, בין אם היא מודעת או לא. מכורים לסקס ולמין עשויים להרגיש שהם לא ראויים לאהבה או שלא יאהבו אותם כמו שהם. ההתמכרות עוזרת למכורים להתנתק מהמצוקה, לשקוע בפנטזיות ולהשיג תחושה מסוימת של שליטה בעולם הפנימי שלהם.

התמכרות למין תמונה

כיצד התמכרות למין באינטרנט או לפורנו משפיעה על המכורים?

צריכה של תכנים פורנוגרפיים הפכה כבר מזמן לעניין נפוץ ורחב מאוד, ואנשים מכמעט כל שכבות הגיל צורכים תכנים אלו באופן תדיר ושגרתי. בניגוד לצריכה הרגילה, ישנם אנשים המתמכרים לפעילות הזאת באופן קיצוני, כפייתי ואובססיבי. הם מאבדים שליטה על ההתנהגות שלהם גם אם הם רוצים לקטוע אותה או למתן אותה.

במרבית המקרים, התמכרות לפורנו משפיעה לרעה על מערכות היחסים שלהם ועשויה להוביל לפרידה או לגירושין. היא גורמת לירידה בהישגים בלימודים ולירידה בתפקוד המקצועי בעבודה. היא מעוררת רגשות שליליים של חרדה, אשמה, בושה ודיכאון. במקרים קיצוניים היא יכולה להוביל גם להיווצרות קשיים כלכליים בעקבות רכישת תכנים פורנוגרפיים רבים ובשל פיטורין ממקום העבודה.

התמכרות למין באינטרנט הופכת תחומים אחרים בחיים לפחות חשובים ופחות מהנים וגורמת להזנחה שלהם. הפורנוגרפיה תופסת את מקומם ולא מאפשרת למכורים לתפקד ולחיות באופן סביר. היא מטפחת פנטזיות בלתי-מציאותיות בקרב המכורים וגורמת להם להעדיף אותן על-פני פעילות מינית בריאה וממשית במציאות.

5 סוגי הטיפולים היעילים ביותר עבור גמילה מהתמכרות למין

גמילה מהתמכרות למין יכולה להתבצע במספר שיטות וסוגים שונים של טיפול רגשי-פסיכולוגי. אלו הם הטיפולים המרכזיים והיעילים ביותר עבור טיפול בהתמכרות למין:

1. טיפול פסיכודינמי – מאחורי כל התמכרות עומדת מצוקה רגשית שההתמכרות מנסה למסך ולהסתיר. טיפול פסיכודינמי הוא טיפול מעמיק, שמחפש לאתר תכנים בלתי-מודעים בנפש האדם, לרבות קונפליקטים וזיכרונות מודחקים, שמובילים אותו להגיב ולהתנהג באופן שלילי – ומעצבים לרעה את חייו. לאחר שנוצרת המודעות לאותם תכנים מודחקים, ניתן לעבד אותם מבחינה רגשית, וכך לפתור אותם – ולפתור את ההתמכרות עצמה, שנובעת מתוכם.

2. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי – טיפול ממוקד וקצר שנמצא כיעיל מאוד בטיפול בהתמכרויות מכל הסוגים. הטיפול מלמד את המטופל כיצד לעמוד בפני הדחף לעסוק בפעילות בעלת אופי מיני וכיצד להתמודד באופן פרודוקטיבי עם רגשות שליליים בזמן שהם עולים, משמע לא להשתמש בעיסוק המיני כדרך התמודדות מזיקה. הטיפול יעניק למטופל כלים לשמור על הישגי הטיפול ולהימנע ממעידות עתידיות. הוא יעזור לו לאתר דפוסי חשיבה והתנהגות שמובילים להנצחת התמכרות לסקס ולהחליף אותם בדפוסים חיוביים ומועילים עבורו.

3. טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) – טיפול שפותח במקור לטיפול בהפרעת אישיות גבולית, אך נמצא יעיל גם בטיפול בהתמכרויות ובהפרעות נפשיות נוספות. הוא עוסק בנושאים כמו ויסות רגשי, התנהגות אימפולסיבית ותקשורת בינאישית. הטיפול מטפל בהתנהגויות שפוגעות באיכות ואורח החיים של המטופל, משפר את המודעות העצמית שלו, עוזר לו להשיג סיפוק ואושר, עוזר לו להביט ברגשותיו ללא שיפוט ועובד על שיפור מיומנויות התקשורת שלו. הטיפול כולל טיפול פרטני, טיפול קבוצתי וכן גם שיחות טלפוניות בין הפגישות.

4. טיפול זוגי – מטופלים שנמצאים בתהליכים של גמילה ממין יכולים להפיק תועלת רבה מטיפול זוגי. התמכרות לסקס משפיעה באופן נרחב גם על בן או בת הזוג, ומשפיעה לרעה על הזוגיות שלהם. ההתמכרות עשויה להוביל לבגידות, לדרישה מוגזמת לקיים יחסי-מין ולעימותים רבים. ההתמכרות פוגעת בביטחון העצמי של הצד השני ופוגעת באמון שלו בפרטנר המכור. ההתמכרות פוגעת בשני הצדדים. טיפול זוגי בשילוב טיפול פרטני בהתמכרות יעזור להם לגשר על הפערים, לשפר את התקשורת ולבנות קשר המושתת על אמון, הבנות ותיאום ציפיות.

5. טיפול קבוצתי – דרך טובה ויעילה נוספת לטיפול בהתמכרות למין, שצוברת תאוצה בשנים האחרונות. המסגרת הקבוצתית מספקת תמיכה ואמפתיה למכורים. במקום בידוד רגשי וחברתי, הם זוכים לחוש אינטימיות, קרבה, הזדהות ואהבה, והם זוכים להרגיש שהם גם ראויים להם. הם יכולים ליצור קשרים חברתיים, ללמוד מניסיונם של אחרים, להביע את עצמם במרחב בטוח ואוהב מבלי להתבייש, וכמובן – לשאוב כלים והשראה מהמטפל או מהמטפלת.

טיפול מקצועי בהתמכרות למין אצל גברים או נשים

התמכרות למין שונה מאוד מיצר מיני פעיל, חזק ובריא. כמו כל התמכרות אחרת, היא משתלטת על החיים, היא בעלת מאפיינים אובססיביים וכפייתיים, פוגעת במידה רבה מאוד בתפקוד של המכורים, גורמת להזנחה של תחומים רבים בחיים, פוגעת במערכות היחסים, בעבודה ובלימודים – ללא יכולת ממשית של המכורים לשלוט עליה או למתן אותה. למעשה, הניסיון לשלוט ולמתן לעיתים רק מחמיר את הבעיה.

על מנת לטפל בהתמכרות למין, בין אם מדובר בהתמכרות לסקס, למין טלפוני, לזנות, לפורנוגרפיה או למועדוני חשפנות, יש לגשת לטפל רגשי-פסיכולוגי. טיפולים מסוג זה מהווים את הדרך הטובה ביותר להבין את הסיבות להתמכרות, למנוע מעידות עתידיות, להשיג שליטה עצמית, לשפר את הביטחון העצמי, להתמודד עם רגשות שליליים ולזהות טריגרים שמובילים לעיסוק האובססיבי במין.

רוצים להתחיל טיפול גמילה ממין? הגעתם למקום הנכון 🧡