התמכרות לטלוויזיה

המדריך הישראלי בנושא טיפול בהתמכרות לטלוויזיה כולל מגוון שיטות גמילה מטלוויזיה שיכולות לעזור לכם ולאנשים החשובים לכם לקבל שליטה מחודשת על החיים ולנווט אותם אל עבר עתיד מאוזן, בריא, בטוח ומספק.

התמכרות לטלוויזיה איור

לא זזים מהמסך: על ההתמכרות לטלוויזיה

בכל בית יש אחת כזו לפחות, ובשנים האחרונות היא מצויה כמעט בכל חדר. היא דולקת במשך שעות והופכת למרכז התכנסות, לבייביסיטר לכל גיל ולבילוי משפחתי וחברתי. בשנים האחרונות הטלוויזיה הפכה לחלק מהותי מחיינו, ונראה שהמצב הזה יגבר אף יותר בשנים הבאות.

מגיל קטן הילדים הרכים לומדים לצפות במסכים, והורים רבים מצאו שזו שיטה יעילה לקבל זמן של רוגע ושקט כשהקטנטנים עסוקים בצפייה מרוכזת. אבל לא רק ילדים קטנים מתחברים למסך בשקיקה, גם ילדים גדולים יותר, בני נוער ומבוגרים רואים בצפייה בטלוויזיה סוג של בילוי, בריחה מהמציאות של עצמם, ציפייה ומתח, קבלת מידע, התעדכנות, פרשנויות למציאות והזדמנות ל"ביקור" במקומות רחוקים.

נצמדים למסך ומתמכרים לטלוויזיה

אנשים רבים מגיעים הביתה אחרי יום עבודה, ילדים חוזרים ממסגרות והדבר הראשון שהם עושים זה לאחוז בשלט הטלוויזיה ולהיכנס לעולם אחר. יש מי שאוהב לצפות במשחקי ספורט, יש מי שצופה בסדרות או בתוכניות ריאליטי – אבל בכל גיל המסך הופך להיות חלק מהחיים של כולנו.

כיוון שלכל אחד יש העדפות משלו, ברוב הבתים יש כמה מכשירי טלוויזיה, כך כל אחד יכול להתחבר למסך שלו. אם בעבר הטלוויזיה הייתה בילוי מצומצם וכך גם מספר הערוצים והתוכניות, הרי שהיום אפשר לצפות מסביב לשעון בכל סוג של תכנים לכל גיל.

שיחות הסלון והשיחות המשפחתיות שפעם עסקו בחיים עצמם הפכו לשיחות על תוכניות ריאליטי, על מתמודדים ועל סדרות. בינג' (צפיית רצף) הפכה להיות מילה מקובלת ומוכרת בכל גיל, גם אם הצפייה במשך שעות מחליפה עיסוקים אחרים והתחייבויות חברתיות ומשפחתיות.

מהי התמכרות לטלוויזיה?

כשמדברים על התמכרות נדמה לאנשים שאפשר להתמכר לחומרים כמו אלכוהול, סמים, סיגריות, אבל התמכרות יכולה להיות גם לפעילויות שונות כמו הימורים, פורנו, אימוני כושר וספורט, אינטרנט וצפייה בטלוויזיה.

כל מצב הגורם לשימוש ממושך, הבא על חשבון פעילויות אחרות וגוזל מאיתנו זמן וקשב והופך לצורך הוא התמכרות לטלוויזיה. אנשים נוטים לוותר על מפגשים חברתיים או אפילו על עיסוקים שבעבר נהנו מהם רק כדי לא לפספס את התוכנית האהובה עליהם.

בבתים רבים שלט הטלוויזיה עובר מיד ליד ויש אף אנשים שפשוט זקוקים לקולות האלה ברקע, כחלק מרעשי הסביבה "הטבעיים". הטלוויזיה מלווה אנשים בגילים שונים עם קומם בבוקר ובשוכבם לישון, לפעמים לאורך כל היממה, ויש כאלה שאינם נרדמים אם המסך אינו מרצד מולם.למרות היותה מכשיר תמים ונוח לבילוי ולהנאה, התמכרות לטלוויזיה הפכה לאחת מההתמכרויות הנפוצות ביותר בעולם המערבי, וכמו כל התמכרות לטכנולוגיה היא פוגעת בתפקוד שלנו.

התמכרות לטלוויזיה תמונה

מהם תסמיני ההתמכרות לטלוויזיה?

בדומה להתמכרויות אחרות, התמכרות לטלוויזיה מתבטאת בהשקעת זמן ממושך בצפייה, לפעמים כתחליף לפעילויות שגרתיות, למפגשים חברתיים, להשקעת זמן במשפחה ולמחויבויות שונות. אנשים שנמצאים בקשיים רגשיים מוצאים מפלט בתוכניות ובהתמקדות בבעיות ובחיים של דמויות על המסך במקום להתמודד עם בעיותיהם ולנסות לפתור אותן.

כשאדם מבלה זמן רב מול הטלוויזיה, צופה בסוגים שונים של תכנים ללא סינון רב ואפילו צופה באותם תכנים שוב ושוב, הוא שוכח את חייו שלו, את טרדות היום־יום והשגרה, אך אלו אינם נעלמים באמת.

אנשים המכורים לטלוויזיה נמצאים כל הזמן בחרדת פספוס והחמצה (FOMO) ודואגים להקליט ולהשלים את מה שהחסירו כשנדרשו להתנתק מהמסך. אם ניתן, אנשים אלה גם יזניחו תחומי עשייה אחרים וידחו מטלות כדי לא לפספס את התכנים האהובים עליהם.

אנשים, ובעיקר בני נוער המתמודדים עם התמכרות לטלוויזיה, נוטים להסתגר שעות ארוכות תוך צפייה בטלוויזיה ומתבודדים מחברת בני גילם וממשפחתם.

אנשים נוטים להשאיר את הטלוויזיה דולקת ברקע גם כשאינם צופים כדי לא לפספס משהו, ולא מכבים אותה גם כשיש בקרבתם עוד אנשים, גם בעת ארוחות משפחתיות, גם אם הגיעו אורחים.

מהן ההשפעות של התמכרות לטלוויזיה?

המדיה הדיגיטלית ובה גם הטלוויזיה עשויות לספק צורך של קרבה בלי לשלם מחיר של פיתוח מערכות יחסים אמיתיות, בלי סיכון, בלי קשיים, בלי התמודדות. כמו כל התמכרות למסכים, גם לזו יש סבילות ועם הזמן יש צורך בהשקעת זמן רבה יותר כדי להירגע ולהגיע לתחושת האושר.

בנוסף, בתוכניות טלוויזיה משולבות פרסומות אשר מהוות עידוד לרכישה בכל גיל. כשמדובר על ילדים, הלחץ יופנה אל ההורים לרכוש את המוצרים המופיעים על המסך.

תהליך גמילה מטלוויזיה לילדים ולמבוגרים

כמו בכל התמכרות, לא תמיד המכור מבין שהוא מכור או מעוניין להיגמל ממה שעושה לו טוב. כשיש רצון לטפל בבעיה ישנן מספר שיטות לסיוע. כשמדובר על התמכרות לטלוויזיה קשה להתנתק ממנה לגמרי, לא ניתן ברוב המקרים להוציא אותה מהבית כמו בהתמכרות לחומרים כמו אלכוהול או סיגריות, והטיפול מתמקד בצמצום השימוש.

אם מדובר בילדים המתחילים תהליך גמילה מטלוויזיה, חשוב להגדיר שעות וזמנים לשימוש ולעמוד בהם, ובהדרגה לצמצם אותם. כשמדובר במבוגרים הנמצאים בתהליך גמילה מטלוויזיה, לעיתים יש צורך למצוא חלופות אחרות לפעילויות שירחיקו את האדם מהטלוויזיה ומהפיתוי לקחת את השלט ולחזור להתמכרות.

כשיש בעיה קשה ולא ניתן להתמודד איתה לבד, אחת השיטות המערבת אנשי מקצוע היא טיפול פסיכולוגי בהתמכרות לטלוויזיה. טיפול ממוקד יזהה את הצרכים הרגשיים הגורמים לאדם לפנות למסכים, ויסייע לקבל כלים ליצירת שגרת חיים מגוונת ומאוזנת ולשליטה בדחף לפנות לטלוויזיה.

רוצים להתחיל טיפול גמילה מטלוויזיה? הגעתם למקום הנכון 🧡