התמכרות לטכנולוגיה

המדריך הישראלי בנושא טיפול בהתמכרות לטכנולוגיה כולל מגוון שיטות גמילה מטכנולוגיה שיכולות לעזור לכם ולאנשים החשובים לכם לקבל שליטה מחודשת על החיים ולנווט אותם אל עבר עתיד מאוזן, בריא, בטוח ומספק.

התמכרות לטכנולוגיה איור

התמכרות לטכנולוגיה: המגיפה של שנות האלפיים

הטכנולוגיה שינתה את חיינו והביאה איתה יתרונות ונוחות, הפכה את העולם לקרוב יותר ומוכר יותר. יש לא מעט אנשים שיכולים לעבוד מרחוק, אפילו עם חברות מעבר לים, להזמין ולקנות כל דבר שיחפצו מכל מקום כמעט.

הרשתות החברתיות פתחו בפנינו עולם מופלא של יכולת לתקשר עם כל אחד ולקבל מידע בכל זמן. יחד עם זאת, היכולת הזאת להצליח לתקשר ולקבל מידע בלי לקום מהכיסא, בלי לראות אף אדם יכולה להיות בעייתית.

אם השימוש בטכנולוגיה נעשה במקביל להתנהלות השגרתית, ליצירת הקשרים האמיתית ולא רק ברשת, אם לא מזניחים את שאר המטלות והאנשים הקרובים לנו – אין כאן בעיה. אבל היום יותר ויותר אנשים מבלים זמן רב במסכים ומשתמשים בטכנולוגיה כתחליף לחיים האמיתיים, תוך הזנחת שאר הקשרים, המטלות והמשפחה – עד כדי התמכרות לטכנולוגיה.

מהי התמכרות לטכנולוגיה?

המכשירים הטכנולוגיים מצויים איתנו כל הזמן. הטלפון החכם, המחשב, הטאבלט – כולם בהישג יד. אנשים מתעוררים בבוקר והדבר הראשון שהם עושים הוא להדליק את הטלפון, וזה הדבר האחרון שהם עושים לפני שהם נרדמים.

התמכרות לטכנולוגיה כוללת אמצעים טכנולוגיים שונים כמו משחקי מחשב, אינטרנט, רשתות חברתיות, טלפונים סלולריים, טלוויזיה, כאשר לפעמים ההתמכרות היא לאמצעי טכנולוגי אחד ולפעמים לכמה אמצעים טכנולוגיים במקביל.

אנשים המכורים לטכנולוגיה חשים שהם חייבים להיות כל הזמן מחוברים לעולם, שמא יפסידו התרחשות או מידע חשוב, אך הם לא מודעים לכך שזהו עולם לא מציאותי ברובו. הם קופצים לכל צליל של הודעה או התרחשות במכשיר, אבל לא מראים את אותה מסירות כשמדובר על חברים, משפחה, לימודים או עבודה ולפעמים מפסיקים לבלות, להיפגש עם חברים או לעשות פעילויות שבעבר אהבו לעשות.

המכורים לטכנולוגיה לא בהכרח מודעים לבעיה ולהיותם מכורים, והם חושבים שהם יכולים לשלוט בכמות הזמן שהם מקדישים למסכים. כפי שאדם המכור לחומרים חושב שיוכל להפסיק כשיבחר, אך אינו מודע לכך שהוא איבד שליטה, כך המכורים לטכנולוגיה לא יוכלו בקלות להפסיק את השימוש ואפילו לצמצם את הזמן שהם מקדישים לכך ללא מודעות, ולפעמים אפילו רק אחרי תהליך גמילה מטכנולוגיה.

התמכרות לחומרים מול התמכרות להתנהגות כמו לטכנולוגיה

כשמדובר על התמכרות לחומרים, יש הבנה ברורה שאלו חומרים מזיקים, כמו סמים וסיגריות, חלקם מזיקים כשהשימוש בהם נעשה בכמות גבוהה או לאורך זמן כמו משככי כאבים, אלכוהול, כדורי שינה ועוד. חומרים אלה יוצרים התמכרות גופנית לצד ההתמכרות הנפשית, ומצריכים גמילה מהתמכרויות כדי להשתחרר מהתלות.

ישנה התמכרות להתנהגות, ומדובר על צפייה בפורנו, הימורים, אוכל, צפייה בטלוויזיה, משחקי מחשב, שימוש באינטרנט וברשתות החברתיות, והתלות המתפתחת כמו גם הסבילות עולות עם הזמן ופוגעות ביכולת להפסיק.

השימוש בטכנולוגיה הוא חוקי, ופעמים רבות הוא משמש לעבודה, לכן נראה לכל הסובבים שלא קיימת בעיה בזמן הרב שהאדם המכור מבלה מול המסך. הזמן שהאדם מבלה מול המסכים ובעולם מדומה עולה ובא על חשבון פעילויות אחרות וקשרים ממשיים.

התמכרות לטכנולוגיה תמונה

סימנים לכך שאתם מכורים לטכנולוגיה

כל צפייה בקבוצת אנשים המחכים בתור, נוסעים בתחבורה הציבורית, ילדים היושבים לבדם או מחכים למישהו, תעלה שרובם עסוקים בטלפון החכם שלהם. השימוש הרב ברשתות החברתיות ובאינטרנט מאפיינים את העידן הזה שאנו חיים בו והוא חלק מחיינו.

זו הסיבה שלא קל לזהות מתי השימוש בטכנולוגיה הפך להתמכרות לטכנולוגיה, אבל כשאדם מבלה מול המסכים שעות רבות, פעמים רבות כשהוא לבדו, מזניח פעילויות, חברויות, בילויים, בני משפחה, מטלות בעבודה – יש סיכוי גדול שהוא מכור לטכנולוגיה.

ככל שהאדם מתמסר יותר לחיים הווירטואליים, הוא פחות ופחות משקיע בחיים האמיתיים. החברים ברשתות החברתיות או במשחקי המחשב נדמים לו כחברים אמיתיים והוא לא חש צורך לפתח קשרים ממשיים.

הגורמים המובילים להתמכרות לטכנולוגיה

אומנם רוב האנשים בעולם המערבי משתמשים בטכנולוגיה לצורך תקשורת, מידע, עבודה ובילוי, אבל לא כולם יגיעו לכדי התמכרות לטכנולוגיה.

ההתמכרות מתקיימת לאחר שהמוח מפעיל מערכת חיזוק שיוצרת תחושת עונג. הפעילויות ברשת יכולות ליצור גירויים מהנים, אשר המוח רוצה לחזק ולשמר כדי לגרום לעונג. אם אדם לא מאזן את הזמן שלו בין פעילויות שאינן כוללות טכנולוגיה לכאלה שבהן הוא מחובר לרשת, הוא עלול למצוא את עצמו נהנה רק מחיבור לטכנולוגיה, ומכאן הדרך לשימור העונג סלולה.

לאנשים הסובלים מבעיות רגשיות, סגורים ומופנמים, חרדים ובודדים יש סיכוי רב יותר למצוא את מבוקשם באמצעי הטכנולוגיה ולא להתמודד עם מערכות יחסים בחיים האמיתיים.

גמילה מטכנולוגיה: איך מטפלים בהתמכרות לטכנולוגיה?

בניגוד לשימוש בחומרים אסורים או בחומרים ממכרים, הטכנולוגיה כאן כדי להישאר ואנשים נדרשים לעשות בה שימוש בחייהם. לכן הכחדה והתנזרות מוחלטת אינן אפשריות, ניתן רק לצמצם את השימוש בצורות שונות. המטרה של טיפול גמילה מטכנולוגיה היא להחזיר למטופלים את השליטה על חייהם ועל הזמן שהם משקיעים באמצעי הטכנולוגיה.

ראשית, המטופל צריך להכיר בכך שהוא מכור, שאין לו שליטה ושהוא צריך עזרה בתהליך גמילה מטכנולוגיה. שנית, המטופל מקבל עידוד ושיטות לצמצום את השהייה מול המסכים, בנוסף לטיפול בחרדה המתלווה לצמצום הזה.

ישנם טיפולים פסיכותרפיים ממוקדים הנותנים כלים יעילים להתמודדות עם התמכרות לטכנולוגיה. כמו כן, מומלץ למצוא תחומי עניין שיהוו שימוש אחר לזמן מסך, כמו פעילויות חברתיות, ספורט ועוד.

רוצים להתחיל טיפול גמילה מטכנולוגיה? הגעתם למקום הנכון 🧡