התמכרות להימורים

המדריך הישראלי בנושא התמכרות להימורים כולל מגוון שיטות טיפול גמילה מהימורים שיכולות לעזור לכם ולאנשים החשובים לכם לקבל שליטה מחודשת על החיים ולנווט אותם אל עבר עתיד מאוזן, בריא, בטוח ומספק.

התמכרות להימורים איור

התמכרות להימורים בהחלט עלולה להרוס את חייכם

אנשים רבים אוהבים להמר ומפיקים מכך תועלת רגשית מסוימת. הימורים מספקים ריגוש, וזכייה מספקת ריגוש והנאה שנחווים כתוצאה מהפרשה של המוליך העצבי דופמין. כאשר הם מהמרים באופן כפייתי וכאשר הם פוגעים באופן משמעותי באיכות החיים ובתפקוד שלהם, ומסבים נזק הן לעצמם והן לאנשים הקרובים להם – מדובר במצב של התמכרות להימורים, הידועה גם כהפרעה נפשית לכל דבר ועניין.

התמכרות להימורים נוטה להתחיל לרוב באירוע זכייה שסיפק למהמר הנאה אדירה. פעמים רבות הוא עשוי לנסות להכות בברזל המזל בעודו חם, להמשיך להמר – ואז, למרבה הצער, לספוג הפסדים. בשביל לפצות על ההפסדים הללו, הוא ימשיך להמר. בין אם ימשיך להפסיד ובין אם יחווה גם רווחים וגם הפסדים – בשורה התחתונה, ההפסדים יגברו על הרווחים, והוא רק ייקלע לחובות נוספים. המכור ימשיך לחשוב שהוא רק צריך להמשיך להמר בשביל לפצות על כל ההפסדים שצבר, וכך הוא נקלע למעגל קסמים מזיק ובעייתי – שקשה לצאת ממנו.

ניתן להתמכר להימורים על משחקי ספורט, משחקי פוקר, מכונות מזל – ועוד. לא חסר על מה להמר, ומי שרוצה להמר תמיד יימצא על מה להמר. גמילה מהימורים צריכה להתבסס בראש ובראשונה על טיפול רגשי פרטני, אותו ניתן לשלב גם עם טיפול משפחתי וטיפול קבוצתי. סיכויי ההצלחה גבוהים ומעודדים. במידה ואדם קרוב אליכם מתמודד עם בעיית הימורים, או שאתם בעצמכם מתמודדים איתה, חשוב לפנות לקבלת טיפול גמילה מהימורים בהקדם – לפני שייהרסו חייכם באופן בלתי-הפיך.

10 סימנים לקיומה של בעיית הימורים קשה המצריכה טיפול מקצועי

כיצד ניתן להבדיל בין חיבה מסוימת להימורים לבין התמכרות להימורים המצריכה טיפול מקצועי? הסימנים הבאים מהווים אותות אזהרה בוהקים וברורים לקיומה של בעיית הימורים קשה ומשמעותית:

1. צורך עז וכפייתי להמר לעיתים קרובות, ובפרט כאשר מורגשת מצוקה רגשית
2. צורך להגדיל את גובה ההימורים בשביל לפצות על הפסדים קודמים או בשביל להעלות מחדש את רמת הריגוש
3. נטייה לשקר אודות הרגלי ההימורים, כולל תדירות ההימורים וגובה ההימורים
4. העדפת ההימורים על פני תחומי חיים אחרים, לרבות עבודה ומערכות יחסים
5. ניסיון להיגמל מהימורים מוביל לרגשות שליליים כמו סטרס, דיכאון וחרדה, מה שמוביל את המכורים לחזור להמר במהרה
6. חוסר שליטה על הרגלי ההימורים ועל הצורך להמר לעיתים קרובות
7. נטייה להיכנס לחובות ולקחת הלוואות מגורמים שונים, כולל משפחה, חברים וגורמים מפוקפקים
8. עיסוק מחשבתי אובססיבי בהימורים
9. ניסיון לפצות על הפסדים קודמים באמצעות הימורים נוספים וכניסה למעגל קסמים הרסני
10. ההימורים הכפייתיים משפיעים לרעה על המשפחה הקרובה, הן מבחינה רגשית, הן מבחינה כלכלית והן מבחינת טיב התקשורת שלהם עם המהמרים

כמובן שאם אתם מזהים את הסימנים הללו בהלכי החשיבה וההתנהגות שלכם או בקרב אלו של אדם קרוב, כדאי לשוחח איתו או לפנות לקבלת טיפול רגשי ולהתחיל בתהליך גמילה מהימורים. הדרך היחידה להפסיק את ההפסדים הן בהימורים והן בחיים היא להיגמל מהימורים ולהפסיק להמר.

התמכרות להימורים באינטרנט טומנת בחובה השלכות קשות

למצב של התמכרות להימורים באינטרנט יש אינספור השלכות קשות מאוד על חייהם של המכורים. אלו הן השלכות חברתיות, נפשיות, בריאותיות, משפחתיות, תפקודיות, כלכליות ומקצועיות. להלן רשימת השלכות אפשריות:

• הסתבכות עם גורמים מפוקפקים, לרבות עבריינים וגורמים בשוק האפור
• צבירת חובות עתק וכניסה לברוך כלכלי עמוק
• השפעה רגשית קשה, לרבות רגשות חרדה, דיכאון, בושה, ריקנות ואשמה, שיכולים להוביל גם לאובדנות
• התמכרות להימורים יכולה להוביל להתפתחות התמכרויות נוספות שמטרתן לכפר על הרגשות השליליים שהיא מייצרת בקרב המכורים
• הזנחה של תחומים אחרים בחיים, כמו עבודה ולימודים
• בעיות בשינה
• חוסר תיאבון
• סטרס מתמשך
• משברים משפחתיים וזוגיים
• בעיות במקום העבודה ופיטורין מעבודה
• פיתוח דפוסי אישיות והתנהגות שליליים, כמו נטייה לשקר, להסתיר ולעשות מניפולציות
• התפתחות הפרעות נפשיות נוספות

התמכרות להימורים תמונה

טיפול גמילה מהימורים – איך נגמלים מהימורים?

הדרך הטובה ביותר להיגמל מהימורים היא לקבל טיפול פסיכולוגי-רגשי, אותו ניתן לקבל באופנים הבאים:

טיפול רגשי פרטני – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, עם דגש על טיפול בהתמכרויות, הוא אחד מסוגי הטיפול הטובים והמתאימים ביותר עבור טיפול גמילה מהימורים. הטיפול עוזר למטופל להתמודד עם רגשות שליליים כשהם עולים ולא להשתמש בהימורים כדרך להתמודד איתם. הוא עוזר לו לאתר דפוסי חשיבה והתנהגות שמובילים לצורך עז להמר ודפוסים שמנציחים את ההתמכרות, ומחליף אותם בדפוסים מועילים ובריאים יותר עבורו, כך שהוא יוכל לחיות חיים מלאים ומספקים ללא תלות. טיפול רגשי עוזר לו לשפר את המודעות העצמית ואת הביטחון העצמי ולתעל את היכולות שלו למטרות חיוביות.

טיפול רגשי קבוצתי – טיפול במסגרת קבוצתית, כולל טיפול בשיטת 12 הצעדים, הוא טיפול מצוין בהתמכרויות מכל הסוגים. אנשים הסובלים מבעיית הימורים לרוב מתמודדים גם עם בידוד רגשי, ומערכות היחסים שלהם נפגעות ללא היכר. במסגרת הטיפול הקבוצתי הם זוכים לקבל וליהנות מאמפתיה והזדהות ולפתח קשרים חברתיים חשובים. הם לומדים מהתובנות ומהניסיון של החברים האחרים לקבוצה ורוכשים כלי התמודדות מהמדריך או מהמדריכה.

טיפול רגשי משפחתי – בהתחשב בכך שהתמכרות להימורים פוגעת מאוד בתא המשפחתי, לא פלא שטיפול משפחתי נמצא כמתאים לטיפול בהתמכרות זאת. כשהמשפחה מעורבת בטיפול באופן מלא, ניתן לשפר את היחסים בין האדם המכור לבין בני המשפחה המעורבים בחייו, והם יכולים לספק לו את התמיכה הרגשית לה הוא זקוק. איש המקצוע עוזר להם לסייע לו בשגרה ומעניק להם כלים להתמודד עם ההתמכרות באופן יעיל ומועיל.

אשפוז במרכז גמילה מהימורים – ניתן לבחור להיכנס למרכז, מוסד או מכון גמילה מהימורים ולקבל שם טיפול וסיוע ממגוון אנשי מקצוע רלוונטיים עבור טיפול בהתמכרות להימורים, כמו עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ומטפלים רגשיים. הטיפול במרכז יהיה גם פרטני וגם קבוצתי. אופציה זאת מתאימה במיוחד לטיפול במקרים הקשים והמורכבים יותר של התמכרות להימורים.

מרכז, מוסד או מכון גמילה מהימורים בישראל

כאמור, התמכרות להימורים היא התמכרות נפוצה וקשה, שמשפיעה באופן נרחב וניכר על אורח ואיכות החיים של המכורים. ההתמכרות פוגעת בכל מישורי החיים, מכניסה את המכורים לחובות כלכליים אדירים, גורמת להם להתחכך בעולם התחתון ופוגעת ברווחה האישית שלהם. התמכרות להימורים שאינה מטופלת כראוי מרסקת משפחות וחיים. מדובר בהפרעה נפשית אמיתית, וחשוב לאבחן אותה ולטפל בה בהקדם.

טיפול גמילה מהימורים כולל טיפול רגשי מסוגים שונים, בין אם פרטני, קבוצתי ו/או משפחתי – אין דרך טובה יותר להיגמל מהימורים. הטיפולים השונים יסייעו למטופל להתמודד עם רגשות שליליים, להימנע ממעידות שיחזירו אותו לחיק ההימורים, לבנות מחדש את הקשר עם האנשים הקרובים, להעלות את הדימוי העצמי ולהימנע מתחושות רגשיות קשות הקשורות להימורים כמו אשמה, בושה וחוסר שליטה עצמית.

רוצים להתחיל טיפול גמילה מהימורים? הגעתם למקום הנכון 🧡